نگاهی به تاریخ تأسیس ، چرایی و چگونگی تشکیل شورای انقلاب اسلامی

شورای انقلاب اسلامی نهادی بود که روح الله خمینی برای مدیریت انقلاب در ایران در ۲۳ دی م ۱۳۵۷ تشکیل داد و تا پیش از تأسیس مجلس نهاد قانون گذار در ایران به شمار می آمد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس ، محرم محمدیان – شورای انقلاب اسلامی نهادی بود که روح الله خمینی برای مدیریت انقلاب در ایران در ۲۳ دی م ۱۳۵۷ تشکیل داد و تا پیش از تأسیس مجلس نهاد قانون گذار در ایران به شمار می آمد.
 وجود این شورا پیش از پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ و در ماه های آغازین پس از پیروزی به جهت مسائل امنیتی فاش نشده و این شورا در ابتدا به صورت محرمانه و غیر علنی فعالیت می کرد.
شورای انقلاب در تیرماه ۱۳۵۹ منحل شد. تعدادی از اعضای شورا همچون مرتضی مطهری، سید محمود طالقانی، محمدجواد باهنر، محمد بهشتی و ولی الله قرنی در ماه های آغازین پیروزی انقلاب به شهادت رسیدند و بیشتر اعضای باقی مانده شورا در سال های بعد مغضوب حکومت جمهوری اسلامی واقع شدند.
*اهداف تأسیس شورای انقلاب
مطابق ماده یک اساس نامه شورای انقلاب، هدف کلی از تأسیس شورای انقلاب پاسداری از ثمرات مبارزات آزادی خواهانه و استقلال طلبانه و حق پرستی جنبش های مجاهدانه ملت ایران، اجرای اهداف انقلاب و ایجاد حکومت جمهوری دموکراتیک اسلامی در ایران بود.
*مسئولیت شورای انقلاب
امام در پیام ۲۲ دی ماه، مسئولیت شورای انقلاب را مشخص کردند. در این پیام آمده است:
این شورا موظف به انجام امور معین و مشخصی شده است، از آن جمله مأموریت دارد، تا شرایط تأسیس دولت انتقالی را مورد بررسی و مطالعه قرار داده و مقدمات اولیه آن را فراهم سازد.
پس از تشکیل شورای انقلاب از سوی امام خمینی، این شورا از اواخر پاییز سال ۱۳۵۷ آغاز به فعالیت و تشکیل جلسات کرد.
نخستین کار شورا، تماس با افراد مناسب برای تکمیل اعضاء بود، اما پس از آن به تدریج وظایف مهم و مشخصی را درنظر گرفت و در مسیر انقلاب به آن پرداخت. این وظایف براساس منابع تاریخی چنین بود:
رهبری و تنظیم راهپیمایی های مردمی: پس از راهپیمایی های بزرگ عیدفطر و سایر راهپیمایی های بزرگ ضرورت داشت تا به صورت مشخص، ستادی برای هدایت و نظم دادن به این جریانات عظیم مردمی ایجاد شود. مهمترین تجلی این برنامه ریزی ستادی از سوی شورای انقلاب، در دو راهپیمایی رفراندوم مانند روزهای تاسوعا و عاشورای سال ۱۳۵۷ خود را نشان داد. این راهپیمایی ها بدون هیچ گونه تلفات و زد و خوردی به قدرت نمایی بزرگ ملت تبدیل شد.
انجام گفت وگو با نظامیان و سیاست گران داخلی: یکی از وظایف تاریخی شورای انقلاب، گفت وگو با سران نظامی و برخی سیاستمداران وابسته به رژیم پهلوی بود. اعضای شورا طی نوبت های متعدد در این جلسات توانستند از تحرک آنان جلوگیری کرده و نظامیان را نیز از موضع فعال وادار به عقب نشینی کنند. علاوه بر این در مورد مسائلی نظیر تشکیل شورای سلطنت و برخی مواضع خاص سیاسی نیز گفت وگوهای بسیار مؤثر واقع شد.
گفت وگو با دیپلمات ها و برخی تحلیل گران آمریکایی: اعضای شورا در نوبت های متعدد و با اطلاع قبلی شورا با برخی از مقامات ارشد و تحلیل گران زبده آمریکایی در ایران دیدار کردند. همچنین از طریق این گروه، برخی واقعیات در مورد رژیم شاه و انقلاب به اطلاع دستگاه های بوروکراتیک و رسانه های امریکایی رسید. از جمله این ملاقات کنندگان، جان استمپل و ریچارد کاتم، دو نویسنده و تحلیل گر برجسته امریکایی بودند.
تجزیه و تحلیل امور داخلی و ارائه آن به نخبگان و رهبر انقلاب: شورا دائماً وضع خاص رژیم و فعالیت های موجود له یا علیه انقلاب را مورد بررسی قرار می داد و از طریق اعضاء به سایر رهبران ابلاغ می کرد. بسیاری از مسائل مهم نیز پس از تجزیه و تحلیل، از طریق تلفن یا مکاتبه به وسیله پیک های مطمئن برای امام خمینی در پاریس فرستاده می شد و امام پس از رویت نظرات و ملاحظه سایر امور، تصمیمات لازم و ضروری را در هر مورد اتخاذ می کرد.
زمینه سازی برای بازگشت امام به ایران
تشکیل کمیته استقبال: کمیته استقبال، یکی از مهمترین نهادهای انقلابی در ایران بود که اصل آن برای ورود امام به کشور و استقبال از ایشان و نیز حفاظت از امام و نظم دادن به دیدارهای مردمی با ایشان بازمی گشت اما منشاء ایجاد نهادهای مهمی نظیر سپاه و کمیته ها و بسیاری از تشکل های انقلابی در ضمن و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود.
– تشکیل دولت موقت و رایزنی برای ایجاد سامانه نوین سیاسی در ایران پس از ورود رهبر انقلاب به کشور.
– تشکیل هیئت های تنظیم اعتصابات
۲۲دی ،سالروزتشکیل نهاد شورای انقلاب اسلامی است.
انتهای پیام/ غ

Let’s block ads! (Why?)