یادمان باشد، دیروز را…

حضور مردم در مراسم خاکسپاری دهقان فداکار و قدرشناسی آنها از این پیرمرد میانه ای تذکری بود برای همه مسئولین و همه کسانی که دغدغه فرهنگ دارند که برای وارد کردن مفاهیم بلند اجتماعی – معنوی چون ایثار وفداکاری .. علاوه بر تأسی از بزرگان دینی و مفاخر مذهبی باید از الگوهای بومی و نزدیک به نسل های جدید استفاده کرد و چه بسا که تأثیرگذاری بیشتری را رقم بزند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس آذربایجان شرقی – تبریز –  دیروز  مراسم تشییع مرحوم ریزعلی حاجوی با حضور پر شکوه مردم از چهارراه آزادی میانه به سمت امامزاده اسماعیل(ع) برگزار و پیکر وی در جوار بارگاه این امامزاده به خاک سپرده شد.
طی این چند روز گذشته از زمانی که شدت کسالت ریزعلی و بستری شدنش در بیمارستان در فضای عمومی و مجازی جامعه پیچید شاهد مهربانی ها و قدرشناسی های مردم ایران نسبت به او و داستانش که از آن تحت عنوان « دهقان فداکار » به خاطر داریم ، بودیم و همچنان بعد از رفتنش به دیار باقی هستیم. 
اگرچه در این چند سال گذشته که شاهد حذف یا کمرنگ شدن درس هایی نظیر دهقان فداکار و شهید فهمیده از کتب درسی دبستان بودیم و شاهد به ثمر ننشستن تلاش بعضی افراد دلسوز نسبت به داستان ها واقعی و برگرداندن آنها به مدارس بودیم اما  دیروز یکبار دیگر مردم نشان دادن که اسطوره های شهر و وطن خود را فراموش نکرده و نخواهند کرد اگر چه شاید سیاست زدگی در عرصه فرهنگی و اجتماعی گاها چنان بی مهر می شود که دست غافل از دل های مهربان، دست بر حذف و کم رنگ کردن داستان ایثارگری و فداکاری مردان و شاید هم زنانی می زند که سال های سال نسل ها با داستان آنها مشق گرفته و بزرگ شده اند!.
حضور مردم در مراسم خاکسپاری دهقان فداکار و قدرشناسی آنها از این پیرمرد میانه ای تذکری بود برای همه مسئولین و همه کسانی که دغدغه فرهنگ دارند که برای وارد کردن مفاهیم بلند اجتماعی – معنوی چون ایثار وفداکاری ، فرهنگ هایی چون شهادت و ولایتمداری و .. علاوه بر تأسی از بزرگان دینی و مفاخر مذهبی باید از الگوهای بومی و نزدیک به نسل های جدید استفاده کرد و چه بسا که تأثیرگذاری بیشتری را رقم بزند. 
در مراسم تدفین و خاکسپاری ریزعلی حاجوی خبرهایی مبنی بر بازگشت و تقویت این درس در کتب درسی دبستان از زبان پاشایی مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفته شد که  با رییس سازمان پژوهش برنامه ریزی درسی کشور صحبت کردم ، «این درس نه تنها حذف نخواهد شد بلکه تقویت و درعرصه های مختلف برای نظام مقدس هم این فداکاران خواهندماند.»
امیدواریم این سخن در حد یک آرزو برای مردم و یک وعده برای مسئولین فرهنگی کشور باقی نماند و ما شاهد این اتفاق خوش آیند باشیم چرا همین دست موارد است که درد فقدان چنین افرادی را تسکین می دهد. چه زیبا گفت  کاپیتان شهبازی از خلبانان بنام کشورمان « ازخودمان بگذریم به خاطر هم وطنانمان و عزیزانمان ،این هویت سازی می تواند،فرهنگ ،برایمان به ارمغان بیاورد.»
و حال مردم شهر میانه منتظرند تا قول فرماندار ویژه شهرستان میانه نیز به زودی جامه عمل بپوشد و شاهد نمادها و المان هایی از این مرد فداکار در شهرستان میانه باشیم تا شهر میانه پیشگام این حرکت زیبایی فرهنگی باشد .
 خبرنگار محمدیان –

Let’s block ads! (Why?)