جی کی رولینگ در انتظار یک قطار

بانو نیوز – اگر خواننده کتاب های هری پاتر یا بیننده ی فیلم هایش باشید، حتما نام جی کی رولینگ برای شما آشنا است. جی کی رولینگ از کودکی رویای نویسندگی در سر داشت. رویایی که بالاخره محقق شد. با روزچین همراه شوید و بیشتر با این بانوی موفق آشنا شوید.
زندگی جی کی رولینگ
جوآن رولینگ متولد ۳۱ ژوئیه ۱۹۶۵ (۱۳۴۳ شمسی) است. رولینگ در شهری نزدیک بریستول انگلستان متولد شد. پدر و مادرش با نام های پیتر و آن با عشق ازدواج کردند. ثمره این ازدواج دو دختر با نام های جوآن و دی بود.
جوآن از کودکی با تخیل بزرگ شد. والدینش از همان کودکی به استعداد و قدرت تخیل فرزندشان پی برده بودند. آنها از همان کودکی وی را شیفته کتاب کردند و او از سنین کودکی کتاب خواندن را شروع کرد. محبوب ترین کتابی که او در کودکی خواند «اسب سفید کوچولو» نوشته «الیزابت گوج» بود. او در شش سالگی داستانی به نام «خرگوشی به نام خرگوش» نوشت.
دانشگاه و کار
جوآن در امتحان ورودی آکسفورد شرکت کرد، اما پذیرفته نشد. رولینگ در رشتهٔ زبان و ادبیات فرانسه در دانشگاه اکستر انگلستان به تحصیل پرداخت. بعد از فراغت از تحصیل در مکان های مختلف مشغول به کار شد. از آن جمله می توان به دو سال پژوهش در سازمان عفو بین الملل در زمینه نقش حقوق بشر اشاره کرد. او در بیشتر اوقات شغل خسته کننده منشی گری را بر عهده داشت.
استعدادهای رولینگ فراتر از این را می طلبید. برای همین او هیچگاه روی کارش متمرکز نمی شد. زیرا تمام فکر و ذکرش قصه های جدیدی بود که یا داشت قسمت هایی از آن را می نوشت و یا برای شخصیت های داستانش نام انتخاب می کرد، به همین دلیل بارها شغلش را از دست داد. او در ۲۵ سالگی در اتاق بازرگانی منچستر در مقام یک کارمند ساده مشغول به کار شد.
زندگی خانوادگی
رولینگ در سال ۱۹۹۲ (۱۳۷۰ شمسی) با یک روزنامه نگار پرتغالی به نام «ژورگه آرانتس» آشنا شد. کمی بعد از آشنایی با هم ازدواج کردند. خیلی زود جسیکا به دنیا آمد. اما جوآن فهمیده بود که ژورگه مرد رویاهایش نبوده است. آرانتس با او بدرفتاری می کرد. در نهایت جوآن یک سال بعد از او جدا شد.
بعد از جدایی، کارش را هم از دست داده بود و دچار فقر و افسردگی شده بود. رولینگ چندین بار دست به خودکشی زد که ناموفق بود. او وضع روحی خوبی نداشت با این همه تصمیم گرفت که روی نوشتن تمرکز کند تا از کلافگی رها شود.
جی کی رولینگ در سال ۲۰۰۱ (۱۳۷۹ شمسی) با دکتری به نام «نیل مورای» ازدواج کرد. حاصل این ازدواج یک پسر در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۱ شمسی) و یک دختر در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۳ شمسی) است.
از دست ندهید: به بهانه شروع فصل هفتم سریال بازی تاج و تخت
ایده ای در انتظار یک قطار
جی کی رولینگ نویسنده ی کتابهای هری پاتر هنگامی که رولینگ در انتظار یک قطار که چهار ساعت تأخیر داشت، بود، ایدهٔ هری پاتر و مدرسهٔ جادوگری در ذهنش شکل گرفت. بنابراین او انگیزه گرفت که تا رسیدن به موفقیت متوقف نشود. از آنجا که در خانه وسایل گرمایشی نداشت، دخترش را به کافه می برد تا در گرمای آنجا بخوابد و خودش شروع به نوشتن کند.
بعد از حدود یک سال کار نوشتن هری پاتر تمام شد. او کتابش را برای ۱۲ انتشاراتی فرستاد که هیچکدام از آنها قبول نکردند کتاب او را چاپ کنند. جوآن ناامید نشد و کتابش را برای انتشاراتی های دیگری هم ارسال کرد و بالاخره یک انتشارات به نام «بلومزبری» با چاپ کتاب موافقت کرد.
انتشار کتاب جی کی رولینگ
کتاب هری پاتر جوآن با نام هنری جی کی رولینگ در سال ۱۹۹۷ (۱۳۷۵ شمسی) در ویترین کتابفروشی ها قرار گرفت. این مجموعهٔ داستانی به ۶۵ زبان دنیا ترجمه و به طور تقریبی در ۴۰۰ میلیون نسخه منتشر شد.
راز نام مخفف رولینگ
امضای جی کیرولینگ رولینگ با آن که همواره با نام هنری «جی.کی. رولینگ» کتاب هایش را امضاء می کند، اما هیچ گاه نام میانی نداشته است. هنگامی که نخستین کتاب هری پاتر را نوشت، آن را با نام «جوان رولینگ» امضاء کرد. انتشارات بلومزبری، ناشر کتاب هری پاتر پیش از انتشار کتاب با در نظر گرفتن این مطلب که خوانندگان کتاب پسران جوان هستند، به رولینگ پیشنهاد کرد به جای به کار بردن از نام واقعی اش، کتاب را با دو واژه کوتاه شده امضاء کند. چون ممکن بود، پسران جوان کتابی را که نویسنده آن زن باشد نخرند. به همین دلیل از آنجا که رولینگ مانند دیگران نام وسط نداشت، حرف «K» را به جای نام کاتلین و به عنوان دومین واژه انتخاب کرد. این نام مربوط به مادربزرگ پدری اش بود.
چهل و هشتمین شخصیت معروف در سال ۲۰۰۷
کتاب های هری پاتر از پرفروش ترین کتاب های تاریخ بشر بوده اند. در سال ۲۰۰۷ فهرست ثروتمندان ساندِی تایمز میزان ثروت جی کی رولینگ را ۴۵۴ میلیون پوند (۱٫۰۷ میلیارد دلار) تخمین زد. او در بین پولدارترین زنان انگلیس و در رده ۱۳ جدول قرار گرفت. مجله فوربز جی کی رولینگ را در رده چهل و هشتمین شخصیت معروف در سال ۲۰۰۷ معرفی کرد. او در حال حاضر فعالیت های انسان دوستانه و خیرخواهانه بسیاری را به عهده گرفته و پشتیبانی می کند.

Let’s block ads! (Why?)