جشن کتاب در تالار فکری شهروندان/یک تیر و دو نشان زدن اصناف در خدمت فرهنگ کتابخوانی

مدیر تالار و فعال فرهنگی با بیان اینکه معتقدیم که سطح فرهنگی خانواده و مدرسه باید به یک میزان باشد،جلساتی را برای آموزش والدین برگزار می کنیم.جلساتی که درآنها پدر و مادر،اولیای مدرسه و فرزندان رو در روی هم می نشینند و به گفتمان می پردازند، گفت: اینگونه رو در رو در فضایی آرامشبخش پاسخ بسیاری از سوالات داده می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس ، آهو وحیدی –  هر روز به زندگی ماشینی آلوده تر می شویم تا آنجا که حتی نمی توانیم باغچه کوچک دنج خودمان را داشته باشیم. در این روند تند ماشینی شدن لذت بسیاری از خوشایندها از ما گرفته می شود. یکی از عادات خوب مطالعه در کنار باغچه و گلدان خودمان است.این روزها که وضعیت اقتصادی هم سخت شده،بسیاری از خانواده ها مجبورند،دائما از هزینه های فرهنگی خانوار بزنند و به مایحتاج اصلی خانه بپردازند.مشخص است اولین چیزی هم که قربانی می شود،کتاب است.بعد ازآن هزینه جلسات و کلاس های آموزشی و فرهنگی ست. با وجود تمامی این چالش ها باز هم می توان مردمانی را در گوشه گوشه شهریافت که دغدغه اصلی شان فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.
آنچه در زیر می خوانید گفت و گوی ما با مجید سلیمی یک تالار دار جوان است که با تلاش خود و در کنار شغل اصلی اش سعی دارد در ترویج فرهنگ کتابخوانی و نیز حمایت شاعران و نویسندگان جوان کوشا باشد و سهمی در این مهم برای خود داشته باشد. وی مصادق بارز پیوند بین بازار و عرصه فرهنگی است. این قبیل افراد تلاشگر ثابت کرده اند که شغل نه تنها نمی تواند مانعی برای کتاب دوستی باشد،بلکه هر فردی در هر صنفی می تواند با بکارگیری ابتکارات جالب و آنچه که در توان دارد،برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و نیز حمایت از استعدادهای جوان شاعر و نویسنده مایه بگذارد.

*لطفا به طور خلاصه خودتان را معرفی بفرمایید و درباره فعالیت های فرهنگی تان توضیحاتی بدهید.
مجید سلیمی یکی از تالار دارن کلانشهر تهران هستم.فعالیت اصلی فرهنگی مان در تالار حول محور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است. برای مثال برخی کتاب های روانشناسانه و یا رمان های آموزنده و مناسب حال زوج جوان را از قبل انتخاب کرده و از طرف تالاردر شب عروسی به ایشان اهدا می کنیم. ما معتقدیم که عروس و داماد جوان را نباید بعد از برگزاری مراسم به حال خودشان رها کرد،بلکه باید پا به پایشان پیش آمد و از لحاظ تغذیه فکری کمک حالشان بود.برای تغذیه فکر و روح هیچ ابزاری بهتر از کتاب را سراغ نداریم.
*این کتاب ها اهدایی از طرف نویسندگان و مراکز خاصی هستند و یا خودتان خریداری می کنید؟
اغلب کتاب ها را خود و چند نفر از اعضای مجموعه مان انتخاب کرده،مطالعه می کنیم.بعد اگر ببینیم موضوع و محتوای مناسبی دارند،تعدادی خریداری کرده و به عروس و دامادهایمان هدیه می دهیم.برای ما مهم این است که کتاب اثر گذاری رمانتیک و روانشناسانه خود را داشته باشد.برای مثال در یک دوره کتاب “اینجا بهشت است” نوشته سرکار خانم عبدی را انتخاب کردیم و به عروس و دامادهایمان هدیه دادیم.رمان فوق العاده احساسی و موشکافانه ای که به نقش و تاثیر وجود عشق و محبت خالصانه درهر گروه سنی اشاره داشت.

قدم بعدی که در نظر داریم این است که با هزینه شخصی جهت استعدادیابی از بین جوانان قلم به دست،جشنواره ادبی برگزار کنیم.سپس این استعدادهای شناسایی شده در جلسات آموزش داستان نویسی مان شرکت کرده و با نوشتن اولین رمان قرص و محکم خود تحت حمایت برای چاپ اثرشان قرار گیرند.

*چرا بیشتر کتاب هایی با موضوعات رمانتیک را برای اهدا انتخاب می کنید؟
رمانتیک تنها به معنای عشق بین دو زوج مد نظرمان نیست. من دنبال کتاب هایی هستم که در تار و پود و سطر به سطرشان عشق در خانواده،احترام به پدر و مادر و انسانیت خوش نشسته باشد. حتی در کار تالار داری هم وقتی می خواهم کارگرانم را انتخاب کنم،سعی می کنم از افرادی گلچین کنم که ادب اجتماعی و روابط عمومی خوبی داشته باشند.احترام اول به خانواده خودشان بگذارند و بعد به مشتری.اگر به طور اتفاقی متوجه شوم کارگر جوانی از پشت گوشی تلفن همراهش با والدین خود بد صحبت می کند،حتما توبیخش می کنم. اگر بداخلاقی اش تکرار شود،شاید از کار اخراجش کنم. برای من موفقیت در کارم مستلزم رعایت اخلاق مداری است.
نویسنده خوش ذوقمان بانو عبدی در رمان هایش خیلی خوب نکات احترام در بین اعضای خانواده و اجتماع را پر رنگ می کند و طوری از عشق و محبت می نویسند که لاجرم بر قلب مخاطب می نشیند.این مسئله ما را راغب کرد که از کتاب های ایشان برای اهدا بهره بگیریم.
*در مورد کلاس های آموزشی که در محل تالار برگزار می کنید،برایمان توضیحاتی بفرمایید.
ما با همکاری آقای “همای خیری” که ۲۵-۲۰سال تجربه دارند،کلاس آموزشی “ارتقای سطح کیفی حافظه” یا ” به یاد سپاری” را برای خانواده ها به اجرا در آوردیم.حتی می توان گفت با همکاری ایشان موسسه فرهنگی “آوین” (به معنای عشق)را در دل تالار راه اندازی کردیم.
یکی دیگر از اساتید جوانی که برای کلاس های آموزشی از حضورش استفاده کردیم،جوان خوش فکر و آتیه دار نویسنده ” مرتضی عبدی” بود. ما بدون این که از هنرجویان خود یک ریال مطالبه کنیم، این آموزش ها را در اختیارشان قرار می دهیم و دلخوشیم که می توانیم استعداد یابی از جوانان خوش فکرمان داشته باشیم.
حتی قدم بعدی که در نظر داریم این است که با هزینه شخصی جهت استعدادیابی از بین جوانان قلم به دست،جشنواره ادبی برگزار کنیم.سپس این استعدادهای شناسایی شده در جلسات آموزش داستان نویسی مان شرکت کرده و با نوشتن اولین رمان قرص و محکم خود تحت حمایت برای چاپ اثرشان قرار گیرند.
شما بهتر می دانید که در این آشفته بازار نشر چه بسیار جوانان شاعر و نویسنده صاحب قلم به دلیل حمایت نشدن و هزینه بالای چاپ اثرشان در هزار توی چالش ها گمنام باقی مانده و حتی یک بار هم موفق به چاپ اثرشان نمی شوند.

معتقدیم که سطح فرهنگی خانواده و مدرسه باید به یک میزان باشد،جلساتی را برای آموزش والدین برگزار می کنیم.جلساتی که درآنها پدر و مادر،اولیای مدرسه و فرزندان رو در روی هم می نشینند و به گفتمان می پردازند.اینگونه رو در رو در فضایی آرامشبخش پاسخ بسیاری از سوالات داده می شود.

*این قبیل فعالیت های فرهنگی آیا فعالیت اصلی تالار داری شما را تحت شعاع قرار نداده است؟
حقیقت امر این است که در حال حاضر بخش خصوصی باید خودش به خودش کمک کرده و راه نجاتی بیابد.مثلا خیلی از این عروس و دامادهایی که به ما برای رزرو تالار مراجعه دارند،از همان ابتدا دچار آنچنان اختلاف سلیقه های عمیق و جر و بحث هایی هستند که اگر وساطت ما نبود،قطعا کارشان به جدایی می کشید. در یک چنین مواردی آنان را به آرامش دعوت کرده و به کلاس ها و جلسات روانشناسی خودمان -که با حضور اساتید به صورت رایگان تشکیل می شوند- راهنمایی شان می کنیم.
*گویا برای دانش آموزان هم تسهیلاتی در نظر گرفته وجلسات آموزشی برگزار می کنید.
بله مثلا با مدارس هماهنگ می کنیم به ایشان می گوییم مکان و استاد از ما،بیایید جلساتی در مورد نحوه برخورد با فرزندان برای والدین برگزار کنید.
کلا جلسات آموزشی که تا کنون داشته ایم به این نحو بوده اند:
-برگزاری کلاس آموزشی برای کنکوری ها.
-کلاس استاد فرهبُد برای عروس و دامادهای جوان ،ارتقای سطح فرهنگی خانواده و داشتن زندگی سالم.
-استعدادیابی و حمایت از نویسندگان جوان کتاب اولی.
-بعضی روزهای هفته در اختیار گذاشتن رایگان تالاروسالن کنفرانس به افرادی که می خواهند و می توانند فعالیت فرهنگی شاخصی انجام دهند.
-چون معتقدیم که سطح فرهنگی خانواده و مدرسه باید به یک میزان باشد،جلساتی را برای آموزش والدین برگزار می کنیم.جلساتی که درآنها پدر و مادر،اولیای مدرسه و فرزندان رو در روی هم می نشینند و به گفتمان می پردازند.اینگونه رو در رو در فضایی آرامشبخش پاسخ بسیاری از سوالات داده می شود.
*برای حسن ختام کلام یک خاطره برایمان بیان بفرمایید.
یک بار برای یکی از مدارس معلولین برنامه اجرا کردیم.مربیان به همراه بچه ها دعوت شده بودند. یکی از بچه ها خاطرم مانده بود که به سختی می توانست بنشیند،ولی آن شب که در کنار مربیان و دوستانش شام می خورد،از ته دل خوشحال بود و می خندید.
سه سال گذشت. تا این که پدر همان بچه تالار ما را برای ولیمه دادن بابت بازگشت والدینش از حج رزرو کرد. یک بار دیگر آن دانش آموز را دیدم، خیلی وضعیت جسمانی اش بهتر شده بود.چشمانش که به من افتاد،مرا شناخت. گفت:«من به بابایم گفتم این تالار را بگیر.چون شما عموی مهربانی هستید و من با دوستانم آمدم خیلی خوش گذشت.»
ببینید رفتار خوب در کنار سرویس دهی خوب نام را در ذهن افراد چگونه حک می کند؟ بی آن که نیاز به تبلیغات پرطمطراق امروزی باشد.

انتهای پیام/ * غ

Let’s block ads! (Why?)