با این ۷ اصل اساسی اعتماد به نفس را در کودکتان تقویت کنید

چاره چی/ خانواده و به خصوص پدر و مادر مهم ترین و اصلی ترین نقش را در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکشان دارند و یک پدر یا مادر مسئول کودک خود را به نحوی تربیت می کنند که احساس ارزشمندی کرده و خودش بتواند برای آینده اش تصمیم گیری کند.
ما در این مطلب به اصول اولیه ای که می تواند اعتماد به نفس فرزندتان را بالاتر ببرد اشاره می کنیم.
۱- به حرف های آن ها نخندید

هر چقدر هم حرف ها و نظرات کودکتان خنده دار بود به حرف های جدی آن ها نخندید، بچه ها هم مثل بزرگسالان نیاز دارند که گاهی از سوی ما جدی گرفته شوند و زمانیکه به آن ها می خندید یا حرف هایشان را مسخره می کنید عصبانی شده و سعی می کنند دیگر صحبت نکنند.این ترس از بیان نظرات در آینده هم همراه آن ها خواهد ماند.پس حرف های فرزندتان را جدی بگیرید زیرا آن ها از دریچه ای متفاوت از ما به دنیا نگاه می کنند.
۲- آن ها را در موقعیت های جدید قرار دهید

بهتر است برای افزایش اعتماد به نفس فرزندتان او را برای بازی های مختلف حاضر کنید و در جلسات اول خودتان او را همراهی کنید.همچنین می توانید در مهمانی های مختلف او را همراهتان ببرید و به او زمان بدهید تا با فضا و میزبان ها به شیوه ی خودش آشنا شود.
۳- به آن ها نواختن یک ساز را بیاموزید

آموزش یک ساز موسیقی در حد توان فرزندتان نه تنها استرس او را کم می کند، بلکه تاثیرات مثبتی هم بر روی عزت نفس او دارد.البته نباید علائق و تفریحات خودتان را به او دیکته کنید.
۴- از آن ها کمک بگیرید

اغلب بچه ها از غذاهایی که برایشان آماده می کنید لذت می برند، اما اشتیاق آن ها زمانی بیشتر می شود که از خودشان کمک بگیرید، شما حس ارزشمندی را با این کار به آن ها منتقل می کنید و با دیدن نتیجه ی کارشان در پخت کیک و چیزهایی که دوست دارند، هیجان زده خواهند شد.
۵- فرزندتان را تشویق کنید

نیازی نیست که برای هر کار کوچک او هدیه بزرگی در نظر بگیرید، همین که او با حرف های شما بفهمد کار خوبی انجام داده هم کافی است، می توانید در خانه کارهای خوبی که انجام داده را با صدای بلند چند بار تکرار کنید یا هر از گاهی برای کارهای خوبش هدیه بخرید.او باید تحسین شما را کامل درک کند.
۶- به آن ها احساس قدرت بدهید

بچه ها دوست دارند که گاهی نسبت به شما احساس قدرت کنند، زمانیکه آن ها صحبت می کنند یا بازی می کنند وانمود کنید که بسیاری از چیزهایی را که آن ها می گویند، نمی دانستید.زمانیکه صحبت می کنند با حرکات بدن و حرف هایتان صحبت هایشان را تایید کنید و طوری از آن ها سوال بپرسید که احساس قدرت بیشتری بکنند.
۷- اجازه دهید از مشکلاتشان بگویند

اجازه دهید فرزندتان نگرانی و عشق شما را به خودش بفهمد، زمانیکه ناراحت یا غمگین و عصبانی است زمانی را برای صحبت کردن با او در نظر بگیرید، آن ها با گوش دادن شما به حرف هایشان احساس امنیت بیشتری می کنند.

Let’s block ads! (Why?)